Страница 1 от 1

Създаване на USB флашка с различни линукс дистрибуции

МнениеПубликувано на: Съб Дек 25, 2010 11:57 am
от lafs
Изтеглете и инсталирайте UNetbootin

Програмата работи под Microsoft Windows 2000/XP/Vista/7 и линукс (за лунукс версия - тук)

Основния прозорец на програмата предлага две опции:
Distribution ( линукс дистрибуции, които можете директно да свалите през програмата, както и някои доста полезни приложения)
Disk image (възможност да заредите ISO image от хард диска)

1.jpg
1.jpg (52.28 KiB) Прегледано 30264 пъти


Програмата предлага за автоматично сваляне следните линукс дистрибуции:

Освен линукс дистрибуциите програмата може да направи bootable флашка с някои доста полезни прорамки:
  • Parted Magic - партишън мениджер (промяна на размера на партишъна, поправяне и възстановяване на партишън, създаване на копие на партишън.
  • SystemRescueCD – полезно приложение за поправка, възстановяване и копие на системата.
  • Super Grub Disk - бутваща програма, която може да възстанови повредени или препокрити GRUB или директно да зареди различни операционни системи.
  • Dr.Web Antivirus, F-Secure Rescue CD, and Kaspersky Rescue Disk - антивирусни програми.
  • Backtrack - анализ на мрежа и други тестове.
  • Ophcrack - възстановяване на windows пароли.
  • NTPasswd - ресетване на Windows пароли и редактиране на регистрите.
  • Gujin - Бутваща програма с графичен интерфейс за стартиране на различни операционни системи.
  • Smart Boot Manager (SBM) - програма, която може да стартира от CD или флопи на компютри са повреден BOS.
  • FreeDOS

При избор от първата опция „Distribution” трябва да изберете коя дистрибуция/програма желаете (в дясно избирате и версията й). Следва най-отдолу да изберете устройството, където ще се записва. Ако сте поставили флашката след стартирането на програмата е възможно да не се вижда, докато не изберете опцията „Show all divices”. След избора на устройство натиснете бутона „OK” и изчакайте програмата да свали файловете на флашката и да я направи бутваща (само стартираща се).


3.jpg
3.jpg (33.94 KiB) Прегледано 30264 пъти


След като завърши процедурата програмата ще ви предложи да рестартирате. След рестарта, преди зареждане от хард диска натиснете бутона за избор на устройство от което да се зареди система и от менюто изберете зареждане от USB. (Можете да влезете в биоса и да промените устройството за стартиране на USB).

Възможно избраната от вас дистрибуция/програма да не може да бъде свалена, тъй като UNetbootin използва заложени в нея пътища към ISO файловете от официалните сайтове и някои от тях може да са променени. Тогава трябва да отидете на сайта на съответната дистрибуция/програма, да го свалите на хард диска и да продължите с втората опция на програмата „Disk image”.Ако искате да пробвате някоя друга дистрибуция или бутваща програма свалете я в ISO формат (имидж) някъде на хард диска, изберете втора опция на програмата и укажете пътя към ISO файла. Следват същите стъпки от предходната опция.

2.jpg
2.jpg (41.48 KiB) Прегледано 30264 пъти


Някой от програмите и дистрибуциите са проверени и работят ;-)

Преди да използвате флашката съветваме ви да я форматирате. Препоръчваме ви да работите с 4GB памет или по-голяма, тъй като е възможно общата големина на файловете да е по-голяма от обема на флаш паметта (програмата не дава грешка и предлага рестарт все едно, че всичко е коректно. Съответно при опит да се зареди от нея следват грешки, а вие ще се циклите и правите нови опити в недоумение какво се случва. Един от тестовете се разви точно по този сценарии. ;-)...)

Пожелаваме Ви приятна работа с тази доста полезна програмка, особено, ако притежавате лаптоп или компютър с капризно/неработещо CD ROM устройство или нетбук, където такова липсва.
За повече информация посетете официалния сайт на програмата.